NRD Начало
Понеделник, 25 Ноември 2024
Начало Авансцена Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти
3114
Авансцена

Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти

"Темата за културната дипломация е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения. Това се вижда от конфликтите навсякъде в момента около нас. Ако се замислим обаче, тези конфликти започват вътре в нас

| 23 Октомври 2024, 12:36 ч.
Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти
Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти
Снимка © Милена Стойкова / БТА

"Темата за културната дипломация е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения. Това се вижда от конфликтите навсякъде в момента около нас. Ако се замислим обаче, тези конфликти започват вътре в нас. А най-добрият начин да се преборим с тях е повишаването на собствената ни култура. С повече култура гарантираме по-малко конфликти."

Наградите на Гилдията на сценаристите в САЩ ще бъдат връчени за 77-и път на 15 февруари 2025 г., съобщи електронното издание Скрийн дейли, позовавайки се на информация за предстоящите събития на Гилдията.

Номинациите за оригинален, адаптиран и документален сценарий ще бъдат обявени на 9 януари 2025 г., а окончателното гласуване ще се проведе от 13 януари до 27 януари 2025 г. 

Церемонията за 77-ите награди на Гилдията на сценаристите в САЩ ще се проведе едновременно на две места - в Ню Йорк и в Лос Анджелис.

Нюйоркската филхармония уволнява главния обоист Лян Ван и асоциирания главен тромпетист Матю Мъки, след като профсъюзът им реши да не оспорва решението, което последва подновени обвинения в сексуално престъпление и злоупотреба с власт, предаде Асошиейтед прес.

От филхармонията съобщиха, че е издадено предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение на двамата, считано от 21 септември 2025 г.

Ван и Мъки бяха уволнени през септември 2018 г. след обвинения в лошо поведение, датиращи от 2010 г. Местният орган на Американската федерация на музикантите подаде жалба и двамата бяха възстановени на работа през април 2020 г. от арбитър. И двамата мъже отричат да са извършили каквото и да било нарушение.

След публикация през април, описваща подробно обвиненията, те бяха пуснати в платен отпуск, след което заведоха дело срещу оркестъра и профсъюза. 

Из

Днес италианската кинодива София Лорен навършва 90 години. Годишнината ще бъде повод за редица тържества както в Италия, така и отвъд Атлантика, в меката на киното Холивуд.

Истинското име на София Лорен е София Костанца Бриджида Вилани Шиколоне. Родена е на 20 септември 1934 г. в Рим. Майка й е Ромилда Вилани, учителка по пиано. Баща й Рикардо Марио Клаудио Шиколоне е наследник на благородническата династия Шиколоне Мурило и има свой бизнес. Двойката не е женена, което по онова време е скандално. Бащата признава за своя дъщеря София, но отказва да се ожени да майка й, която е принудена заради това да се прибере от Рим в родния град Поцуоли край Неапол. Там малката София прекарва детството си и първите години на юношеството по време на Втората световна война. Семейството живее в трудни времена на голяма мизерия и София много добре познава глада и страха от войната. Междувременн

На 24 октомври в Регионален исторически музей – Ямбол ще бъде открита мултимедийна фотографска изложба „Светът на дирижаблите: когато Ямбол беше част от него“ (The World of Airships: When Yambol Was Part of It), съобщи Кремена Димова, говорител на музея. Събитието се организира съвместно с Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата на професор Масимилиано Пинучи (Италия) „Airships - Designed for Greatness” и ще бъде представена от самия него.

Показана за първи път в Триест (Италия) през 2018 г., в първоначалния си вариант изложбата разказва за епохата на дирижаблите – небесните гиганти, които през втората половина на XIX век превръщат в реалност мечтата на хората да пътуват сред облаците и да прелитат над океани и неизследвани територии, разказва Кремена Димова. Оригинални широкоформатни рисунки и фотографски изображен

Картини на Николай Янакиев, създадени през последните четири години, ще бъдат показани в изложбата „Фрагменти от пътя“.

Експозицията ще бъде представена от 28 октомври до 22 ноември в Съюза на българските художници (СБХ) – „Шипка“ 6, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че изложбата в галерията на „Шипка“ 6 е втора за художника в тази юбилейна за него година след серията живописни картини върху хартия, събрани под мотото „Безгранично“ в музей-галерия „Анел“ в София.

„Николай Янакиев получава висока оценка за творчеството си още в началото на своята кариера. От години творбите му са притегателен обект за колекционерите. Утвърден с таланта си в съвременната култура, Янакиев има привилегията да общува отблизо с личности като Станислав Стратиев, Иван Вукадинов, Боян Радев и Татяна Лол

Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров, който се включи в официалното откриване на международната конференция на тема "Културната дипломация и Балканите - постижения и предизвикателства в съвременната епоха". Събитието се провежда в панорамната зала на ``Квадрат 500``.

Конференцията събира участници от четири континента, повечето от които са за първи път в България. Сред тях са представители на международни организации, на академичния сектор, на културния сектор и на частни инициативи.

Организатори на форума са Институтът по балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките (БАН) с подкрепата на Министерство на културата и в институционално партньорство с Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България и Националната галерия.

Според министър Тодоров дипломация и култура са неразривно свързани. В приветственото си слово той спомена и мотото на Европейския съюз, което често бива забравяно, а именно  - ``eдинни в разнообразието``.

“Културата е да приемем различните, да можем да работим, да живеем и да вървим напред заедно с тях. Kогато можем това, тогава дипломацията ще бъде винаги успешна“, oтбеляза министър Тодоров.

Симфоничен концерт с гостуващи солисти от Япония ще открие официално на 4 октомври новия сезон в Държавна опера - Бургас, съобщават от културната институция в морския град.

Диригент на спектакъла ще бъде проф. Деян Павлов. Под неговата палка като солисти ще се изявят пианистите Кийоко Сакаи и Етцуко Оказаки, както и Кожи Оказаки на фагот. Тримата са преподаватели в академията "Мусашино" в Токио. 

Програмата, подготвена от проф. Деян Павлов, включва Концерт за пиано и оркестър №1 в до мажор, опус 15 от Лудвиг ван Бетовен, Концерт за фагот и оркестър във фа мажор, опус 75 от Карл Мария фон Вебер и Концерт за пиано и оркестър №1 в ми минор, опус 11 от Фредерик Шопен. Първата творба публиката ще чуе в изпълнение на Кийоко Сакаи, втората - на Кажи Оказаки, а концерта за пиано и оркестър на Шопен ще изпълни Етцуко Оказаки.

Дейвид Гарет ще свири на Античния театър в Пловдив – на 3 юни 2025 г., съобщават организаторите от Fest Team.

Гостуването е част от световното турне Millennium Symphony World Tour.

Кариерата на Гарет продължава повече от три десетилетия. Има над пет милиона продадени диска и 5,6 милиарда стрийма в световен мащаб. Записите му са отличени с 14 платинени и 32 златни награди. Бил е аплодиран от публика, която надскача четири милиона фенове на около 1600 концерта по цял свят.

Новият му албум Millennium Symphony събира най-добрите хитове от последните 25 години. Цигуларят определя своята Millennium Symphony като лична „кросоувър революция”. Представи свои версии на любими поп песни от последните 25 години, включително хитове на Тейлър Суифт, Риана, Ед Шийрън и Дейви

С музиката си се стараем да предадем позитивно послание на младите хора. Това каза рапърът I.N.I по повод Международния ден на младежта, който бе отбелязан тази вечер с хип-хоп концерт в столичния район Банкя.

Рапърът обясни, че около хип-хоп изпълнителите има стереотипи, затова неговата цел е да помогне в разчупването им и да промени общественото мнение относно тяхното творчество.

„Тази вечер отбелязваме деня на младите в Банкя“, каза заместник-кметът на Банкя Александра Александрова. Тази вечер има хип-хоп парти, част от проекта „Слушай Банкя“, който е по програмата „София – град на младите и активните“ на Столична община, обясни тя. Александрова добави, че идеята за проекта е на актрисата Маргарита Костова, която беше един от участниците в събитието тази вечер. Сред останалите артисти на концерта бяха рапърът I.N.I

В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов се състоя концерт „Картини от Пиацола“, който е част от програмата на традиционните празници „Свищовски лозници“, организирани от местната администрация.

Музикалният проект „Картини от Пиацола“ е дело на акордеониста Калоян Куманов и представя света на тангото с музиката на аржентинския композитор Астор Пиацола.

В концерта Калоян Куманов си партнира с пианистката Ралица Ботева – оперен и балетен пианист на Държавна опера – Пловдив, и цигуларката Виктория Каридова от Държавна опера – Пловдив.

Пиацола е имал много интересен живот – бурен, страстен и понякога тъжен, каза Калоян Куманов. Акордеонистът посочи, че Пиацола променя тангото, като внася много нови похвати и го обогатява, за което дори е имал заплахи за живота си.

Музикантите

Руши Видинлиев е режисьор, монтажист и дизайнер на новото си видео към сингъла „Вълк“.

Онлайн премиерата е днес, а на 27 декември в залата на ул. „Пиротска“ 5 изпълнителят подготвя последния за годината софийски концерт, съобщават от екипа му.

На сцената ще се качат музикантите Иво Чалъков, Васил Вутев, Денис Попстоев и Катя Кръстева. 

Оператор на клипа е Иван Иванов от „Стършел продакшънс“. Хореограф е Милен Данков. Участват над 20 танцьори и певицата Дара.

„Преди време питах феновете си на кое парче искат да е следващото ми видео и те категорично гласуваха за „Вълк“. Нямаше как да им откажа. Сега ще се радвам да научат и танците, за да си ги денсим заедно по концерти. Парчето е за любовта, за

Според него без култура дипломацията винаги ще има проблем, а без дипломация човешката цивилизация няма да оцелее.

“Без значение колко е добър всеки един от нас, напред можем да продължим само заедно”, каза Найден Тодоров.

“Всеки един от нас обикновено си представя мястото, на което се намира, за центъра на света. Това донякъде е нормално, но в същото време, поради концепцията за кълбото, всички са равно отдалечени от центъра. Действително, държавните граници са в известен смисъл изкуствени, тъй като изкуството и културата не боравят с тях. Те са единствените пространства, където ние можем да взаимодействаме, да водим диалог, дори да не сме съгласни.“ Това каза д-р Александра Миланова – научен координатор на Института за балканистика с Център по тракология към БАН.

Заместник-министърът на външните работи Невяна Митева, приветства провеждането на конференцията от името на служебния министър на външните работи Иван Кондов.

“Темата на конференцията не би могла да бъде по- актуална, особено на фона на влошения международен климат, на който сме свидетели, и на въоръжените конфликти и човешки жертви, които са тъжната реалност, недалеч от нашите граници“, каза тя.

По думите й в сложния и все по-фрагментиран свят, в който живеем, културният обмен, човешкото общуване и контакти могат да са ключ към мир, толерантност и разбирателство.

“Културното многообразие и общуване в европейски и глобален план укрепват многостранното сътрудничество за утвърждаване на общочовешките ценности и блага в противовес на конкуренцията и съперничеството, заплахите от дезинформация, фалшивата пропаганда, зловредните хибридни действия, икономическото неравенство и климатичните промени”,  акцентира Невяна Митева.

Тя посочи, че културната дипломация е сред най-ефективните, но и недостатъчно използвани инструменти на външната политика в международните отношения. Ролята й е ключова в прилагането на практика на духа и ценностите на европейското културно наследство и образованието, които са основни признаци и ценности на многообразието. Според нея именно тези ценности са особено важни за региона на Югоизточна Европа и Балканите, доколкото културата и образованието са обединяващи, а не разделящи фактори за гражданите и техните народи.

“По отношение на подобряване на координацията като институции на национално ниво, в областта на българската културна дипломация, значение има и подписаното през декември 2023 г. Споразумение за сътрудничество между Министерство на външните работи и Министерство на културата, чиято основна цел е да бъдат обединени усилия за по- ефективна културна политика и присъствие на България зад граница”, отбеляза Невяна Митева.

“Националната галерия притежава голяма колекция на изкуство, не само от България, но и от другите страни. Всяко колекциониране и всяко събиране, за разлика от другите дейности, е резултат от дипломация и преговори. Няма музей, който да е изграден без уменията на дипломацията, възможностите на преговарящите, и базисната представа за това, че светът е много по-голям отколкото е една локация, на която се намираме”, отбеляза директорът на Националната галерия Ярослава Бубнова.

Тя акцентира, че музейната среда, особено днес, е територията, на която се срещат различните култури, които могат да са много древни, но могат да са и съвсем съвременни и актуални.

“Прекрасно би било да се сещаме, че това, което ние правим днес, влиза в историята, и в бъдещето ще го разглеждаме по един много особен и критичен начин“, каза Ярослава Бубнова. Тя изрази увереността си, че културната дипломация е онова нещо, което ще помогне на човешкото общество и ще даде  възможност на хората да се разбират един друг в рамките на  едни много по-големи мащаби.

 “Заедно само можем да постигаме успешни проекти и да показваме, че вървим в една посока”, каза Снежана Йовева – Димитрова, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България. Тя бе модератор на първия панел на конференцията. Участниците в него, ръководители на международни организации, на които и България е член, обясниха как културната дипломация и културата е част от техния дневен ред.

Андрю Манинг, директор на Европейската мрежа на националните културни институти (EUNIC), разказа за изграждането на доверие и международно разбирателство чрез културата. В своята презентация той представи работата на Европейската мрежа на националните културни институти.

Проф. Мариам Маджид Ал Саад, генерален секретар на Глобалната мрежа за публична дипломация (GPDNet), представи перспективите и постиженията на GPDNet в областта на публичната дипломация.

/Следва/

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Банско филм фест“ пренесе публиката в света на ектремните преживявания
За двадесет и трета поредна година Международният филмов фестивал за планини, екстремни спортове и приключения „Банско филм фест“ пренесе публиката до кътчета от планет ...
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Ямболската фотографска общност връчи днес наградите на победителите в първия „Младежки Фотомаратон 777”. Общо 19 деца и младежи от града се включиха в предизвикателств ...
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Изследователите, приключенците са тези, които, опознавайки и разбирайки света, го пренасят към другите хора, карат ги да разберат и да се замислят върху климатичните промени и съср ...
Биография: Цветан Цеков-Карандаш
Сто години от рождението на художника Цветан Цеков-Карандаш се навършват днес. Той е един от създателите на вестника за хумор и сатира „Стършел“, изследва работата на Л ...
Премиера в театър „Възраждане“: Обвързани или отвързани, или как обръщаме простото в сложно
Особеното в „О(б)твързан“ е, че сюжетът не изчерпва драматургията и върху един привидно типологичен сюжет се гради друг вид драматургия – иронична. Това казва реж ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
„Банско филм фест“ пренесе публиката в света на ектремните преживявания
За двадесет и трета поредна година Международният филмов фестивал за планини, екстремни спортове и приключения „Банско филм фест“ пренесе публиката до кътчета от планет ...
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Ямболската фотографска общност връчи днес наградите на победителите в първия „Младежки Фотомаратон 777”. Общо 19 деца и младежи от града се включиха в предизвикателств ...
Мохамад Расулоф ще представи Германия на "Оскарите"
След бягството си от Иран режисьорът Мохамад Расулоф ще представя Германия на наградите "Оскар", съобщи АФП.  Трилърът "Семената на дивата смокиня", който е заснет тайно в Ир ...
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Миграцията, войната и екологията бяха основните акценти в проектите, представени на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата. Престижният форум се проведе от 20 април ...
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Изследователите, приключенците са тези, които, опознавайки и разбирайки света, го пренасят към другите хора, карат ги да разберат и да се замислят върху климатичните промени и съср ...
Тикер в 19:00 ч.
За двадесет и трета поредна година Международният филмов фестивал за планини, ек ...
Начало Авансцена
3114
Авансцена

Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти

"Темата за културната дипломация е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения.Това се вижда от конфликтите навсякъде в момента около нас. Ако се замислим обаче, тези конфликти започват вътре в нас. А най-добрият начин да се преборим с тях е повишаването на собствената ни култура.

| 23 Октомври 2024, 12:36 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти
Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти
Снимка © Милена Стойкова / БТА

"Темата за културната дипломация е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения. Това се вижда от конфликтите навсякъде в момента около нас. Ако се замислим обаче, тези конфликти започват вътре в нас. А най-добрият начин да се преборим с тях е повишаването на собствената ни култура. С повече култура гарантираме по-малко конфликти."

Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров, който се включи в официалното откриване на международната конференция на тема "Културната дипломация и Балканите - постижения и предизвикателства в съвременната епоха". Събитието се провежда в панорамната зала на ``Квадрат 500``.

Наградите на Гилдията на сценаристите в САЩ ще бъдат връчени за 77-и път на 15 февруари 2025 г., съобщи електронното издание Скрийн дейли, позовавайки се на информация за предстоящите събития на Гилдията.

Номинациите за оригинален, адаптиран и документален сценарий ще бъдат обявени на 9 януари 2025 г., а окончателното гласуване ще се проведе от 13 януари до 27 януари 2025 г. 

Церемонията за 77-ите награди на Гилдията на сценаристите в САЩ ще се проведе едновременно на две места - в Ню Йорк и в Лос Анджелис.

Нюйоркската филхармония уволнява главния обоист Лян Ван и асоциирания главен тромпетист Матю Мъки, след като профсъюзът им реши да не оспорва решението, което последва подновени обвинения в сексуално престъпление и злоупотреба с власт, предаде Асошиейтед прес.

От филхармонията съобщиха, че е издадено предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение на двамата, считано от 21 септември 2025 г.

Ван и Мъки бяха уволнени през септември 2018 г. след обвинения в лошо поведение, датиращи от 2010 г. Местният орган на Американската федерация на музикантите подаде жалба и двамата бяха възстановени на работа през април 2020 г. от арбитър. И двамата мъже отричат да са извършили каквото и да било нарушение.

След публикация през април, описваща подробно обвиненията, те бяха пуснати в платен отпуск, след което заведоха дело срещу оркестъра и профсъюза. 

Из

Днес италианската кинодива София Лорен навършва 90 години. Годишнината ще бъде повод за редица тържества както в Италия, така и отвъд Атлантика, в меката на киното Холивуд.

Истинското име на София Лорен е София Костанца Бриджида Вилани Шиколоне. Родена е на 20 септември 1934 г. в Рим. Майка й е Ромилда Вилани, учителка по пиано. Баща й Рикардо Марио Клаудио Шиколоне е наследник на благородническата династия Шиколоне Мурило и има свой бизнес. Двойката не е женена, което по онова време е скандално. Бащата признава за своя дъщеря София, но отказва да се ожени да майка й, която е принудена заради това да се прибере от Рим в родния град Поцуоли край Неапол. Там малката София прекарва детството си и първите години на юношеството по време на Втората световна война. Семейството живее в трудни времена на голяма мизерия и София много добре познава глада и страха от войната. Междувременн

На 24 октомври в Регионален исторически музей – Ямбол ще бъде открита мултимедийна фотографска изложба „Светът на дирижаблите: когато Ямбол беше част от него“ (The World of Airships: When Yambol Was Part of It), съобщи Кремена Димова, говорител на музея. Събитието се организира съвместно с Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата на професор Масимилиано Пинучи (Италия) „Airships - Designed for Greatness” и ще бъде представена от самия него.

Показана за първи път в Триест (Италия) през 2018 г., в първоначалния си вариант изложбата разказва за епохата на дирижаблите – небесните гиганти, които през втората половина на XIX век превръщат в реалност мечтата на хората да пътуват сред облаците и да прелитат над океани и неизследвани територии, разказва Кремена Димова. Оригинални широкоформатни рисунки и фотографски изображен

Картини на Николай Янакиев, създадени през последните четири години, ще бъдат показани в изложбата „Фрагменти от пътя“.

Експозицията ще бъде представена от 28 октомври до 22 ноември в Съюза на българските художници (СБХ) – „Шипка“ 6, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че изложбата в галерията на „Шипка“ 6 е втора за художника в тази юбилейна за него година след серията живописни картини върху хартия, събрани под мотото „Безгранично“ в музей-галерия „Анел“ в София.

„Николай Янакиев получава висока оценка за творчеството си още в началото на своята кариера. От години творбите му са притегателен обект за колекционерите. Утвърден с таланта си в съвременната култура, Янакиев има привилегията да общува отблизо с личности като Станислав Стратиев, Иван Вукадинов, Боян Радев и Татяна Лол

Конференцията събира участници от четири континента, повечето от които са за първи път в България. Сред тях са представители на международни организации, на академичния сектор, на културния сектор и на частни инициативи.

Организатори на форума са Институтът по балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките (БАН) с подкрепата на Министерство на културата и в институционално партньорство с Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България и Националната галерия.

Симфоничен концерт с гостуващи солисти от Япония ще открие официално на 4 октомври новия сезон в Държавна опера - Бургас, съобщават от културната институция в морския град.

Диригент на спектакъла ще бъде проф. Деян Павлов. Под неговата палка като солисти ще се изявят пианистите Кийоко Сакаи и Етцуко Оказаки, както и Кожи Оказаки на фагот. Тримата са преподаватели в академията "Мусашино" в Токио. 

Програмата, подготвена от проф. Деян Павлов, включва Концерт за пиано и оркестър №1 в до мажор, опус 15 от Лудвиг ван Бетовен, Концерт за фагот и оркестър във фа мажор, опус 75 от Карл Мария фон Вебер и Концерт за пиано и оркестър №1 в ми минор, опус 11 от Фредерик Шопен. Първата творба публиката ще чуе в изпълнение на Кийоко Сакаи, втората - на Кажи Оказаки, а концерта за пиано и оркестър на Шопен ще изпълни Етцуко Оказаки.

Дейвид Гарет ще свири на Античния театър в Пловдив – на 3 юни 2025 г., съобщават организаторите от Fest Team.

Гостуването е част от световното турне Millennium Symphony World Tour.

Кариерата на Гарет продължава повече от три десетилетия. Има над пет милиона продадени диска и 5,6 милиарда стрийма в световен мащаб. Записите му са отличени с 14 платинени и 32 златни награди. Бил е аплодиран от публика, която надскача четири милиона фенове на около 1600 концерта по цял свят.

Новият му албум Millennium Symphony събира най-добрите хитове от последните 25 години. Цигуларят определя своята Millennium Symphony като лична „кросоувър революция”. Представи свои версии на любими поп песни от последните 25 години, включително хитове на Тейлър Суифт, Риана, Ед Шийрън и Дейви

С музиката си се стараем да предадем позитивно послание на младите хора. Това каза рапърът I.N.I по повод Международния ден на младежта, който бе отбелязан тази вечер с хип-хоп концерт в столичния район Банкя.

Рапърът обясни, че около хип-хоп изпълнителите има стереотипи, затова неговата цел е да помогне в разчупването им и да промени общественото мнение относно тяхното творчество.

„Тази вечер отбелязваме деня на младите в Банкя“, каза заместник-кметът на Банкя Александра Александрова. Тази вечер има хип-хоп парти, част от проекта „Слушай Банкя“, който е по програмата „София – град на младите и активните“ на Столична община, обясни тя. Александрова добави, че идеята за проекта е на актрисата Маргарита Костова, която беше един от участниците в събитието тази вечер. Сред останалите артисти на концерта бяха рапърът I.N.I

В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов се състоя концерт „Картини от Пиацола“, който е част от програмата на традиционните празници „Свищовски лозници“, организирани от местната администрация.

Музикалният проект „Картини от Пиацола“ е дело на акордеониста Калоян Куманов и представя света на тангото с музиката на аржентинския композитор Астор Пиацола.

В концерта Калоян Куманов си партнира с пианистката Ралица Ботева – оперен и балетен пианист на Държавна опера – Пловдив, и цигуларката Виктория Каридова от Държавна опера – Пловдив.

Пиацола е имал много интересен живот – бурен, страстен и понякога тъжен, каза Калоян Куманов. Акордеонистът посочи, че Пиацола променя тангото, като внася много нови похвати и го обогатява, за което дори е имал заплахи за живота си.

Музикантите

Руши Видинлиев е режисьор, монтажист и дизайнер на новото си видео към сингъла „Вълк“.

Онлайн премиерата е днес, а на 27 декември в залата на ул. „Пиротска“ 5 изпълнителят подготвя последния за годината софийски концерт, съобщават от екипа му.

На сцената ще се качат музикантите Иво Чалъков, Васил Вутев, Денис Попстоев и Катя Кръстева. 

Оператор на клипа е Иван Иванов от „Стършел продакшънс“. Хореограф е Милен Данков. Участват над 20 танцьори и певицата Дара.

„Преди време питах феновете си на кое парче искат да е следващото ми видео и те категорично гласуваха за „Вълк“. Нямаше как да им откажа. Сега ще се радвам да научат и танците, за да си ги денсим заедно по концерти. Парчето е за любовта, за

Според министър Тодоров дипломация и култура са неразривно свързани. В приветственото си слово той спомена и мотото на Европейския съюз, което често бива забравяно, а именно  - ``eдинни в разнообразието``.

“Културата е да приемем различните, да можем да работим, да живеем и да вървим напред заедно с тях. Kогато можем това, тогава дипломацията ще бъде винаги успешна“, oтбеляза министър Тодоров.

Според него без култура дипломацията винаги ще има проблем, а без дипломация човешката цивилизация няма да оцелее.

“Без значение колко е добър всеки един от нас, напред можем да продължим само заедно”, каза Найден Тодоров.

“Всеки един от нас обикновено си представя мястото, на което се намира, за центъра на света. Това донякъде е нормално, но в същото време, поради концепцията за кълбото, всички са равно отдалечени от центъра. Действително, държавните граници са в известен смисъл изкуствени, тъй като изкуството и културата не боравят с тях. Те са единствените пространства, където ние можем да взаимодействаме, да водим диалог, дори да не сме съгласни.“ Това каза д-р Александра Миланова – научен координатор на Института за балканистика с Център по тракология към БАН.

Заместник-министърът на външните работи Невяна Митева, приветства провеждането на конференцията от името на служебния министър на външните работи Иван Кондов.

“Темата на конференцията не би могла да бъде по- актуална, особено на фона на влошения международен климат, на който сме свидетели, и на въоръжените конфликти и човешки жертви, които са тъжната реалност, недалеч от нашите граници“, каза тя.

По думите й в сложния и все по-фрагментиран свят, в който живеем, културният обмен, човешкото общуване и контакти могат да са ключ към мир, толерантност и разбирателство.

“Културното многообразие и общуване в европейски и глобален план укрепват многостранното сътрудничество за утвърждаване на общочовешките ценности и блага в противовес на конкуренцията и съперничеството, заплахите от дезинформация, фалшивата пропаганда, зловредните хибридни действия, икономическото неравенство и климатичните промени”,  акцентира Невяна Митева.

Тя посочи, че културната дипломация е сред най-ефективните, но и недостатъчно използвани инструменти на външната политика в международните отношения. Ролята й е ключова в прилагането на практика на духа и ценностите на европейското културно наследство и образованието, които са основни признаци и ценности на многообразието. Според нея именно тези ценности са особено важни за региона на Югоизточна Европа и Балканите, доколкото културата и образованието са обединяващи, а не разделящи фактори за гражданите и техните народи.

“По отношение на подобряване на координацията като институции на национално ниво, в областта на българската културна дипломация, значение има и подписаното през декември 2023 г. Споразумение за сътрудничество между Министерство на външните работи и Министерство на културата, чиято основна цел е да бъдат обединени усилия за по- ефективна културна политика и присъствие на България зад граница”, отбеляза Невяна Митева.

“Националната галерия притежава голяма колекция на изкуство, не само от България, но и от другите страни. Всяко колекциониране и всяко събиране, за разлика от другите дейности, е резултат от дипломация и преговори. Няма музей, който да е изграден без уменията на дипломацията, възможностите на преговарящите, и базисната представа за това, че светът е много по-голям отколкото е една локация, на която се намираме”, отбеляза директорът на Националната галерия Ярослава Бубнова.

Тя акцентира, че музейната среда, особено днес, е територията, на която се срещат различните култури, които могат да са много древни, но могат да са и съвсем съвременни и актуални.

“Прекрасно би било да се сещаме, че това, което ние правим днес, влиза в историята, и в бъдещето ще го разглеждаме по един много особен и критичен начин“, каза Ярослава Бубнова. Тя изрази увереността си, че културната дипломация е онова нещо, което ще помогне на човешкото общество и ще даде  възможност на хората да се разбират един друг в рамките на  едни много по-големи мащаби.

 “Заедно само можем да постигаме успешни проекти и да показваме, че вървим в една посока”, каза Снежана Йовева – Димитрова, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България. Тя бе модератор на първия панел на конференцията. Участниците в него, ръководители на международни организации, на които и България е член, обясниха как културната дипломация и културата е част от техния дневен ред.

Андрю Манинг, директор на Европейската мрежа на националните културни институти (EUNIC), разказа за изграждането на доверие и международно разбирателство чрез културата. В своята презентация той представи работата на Европейската мрежа на националните културни институти.

Проф. Мариам Маджид Ал Саад, генерален секретар на Глобалната мрежа за публична дипломация (GPDNet), представи перспективите и постиженията на GPDNet в областта на публичната дипломация.

/Следва/

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Банско филм фест“ пренесе публиката в света на ектремните преживявания
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Биография: Цветан Цеков-Карандаш
Премиера в театър „Възраждане“: Обвързани или отвързани, или как обръщаме простото в сложно
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
„Банско филм фест“ пренесе публиката в света на ектремните преживявания
Авансцена
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Калейдоскоп
Мохамад Расулоф ще представи Германия на "Оскарите"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.